10 December 2009

Secret Santa - Jõuluvana käis külas


Teisipäeval näitasin teile imeilusaid käsitsi köidetud raamatuid, mis on kõik omaette kunstiteosed. Mulle tõesti-tõesti väga meeldivad need :) Ja ma ei näidanud neid niisama, vaid põhjusega :)
Europeanstreetteamiga Etsys mängisime Secret Santa mängu. Kõik vastasid küsimustikule, Mitsy (aka ArtMind) vaatas üle meie küsimustikud ja viis meid kokku oma salapartneritega. Mitsy tegi imelist tööd ja viis mind kokku Ninaga (aka ninajudinbooks), kes teeb imeilusaid käsitsi köidetud raamatuid. Eelmisel nädalal sain oma kingi kätte. Ma ei suutnud koduni oodata ja tegin oma paki juba autos lahti. Tundsin end nagu tädid ameerika realititest, kes suudavad ainult kiljuda "ou mai gaaad!" kui midagi ilusat näevad. Aga just niimoodi juhtus. Ma ei suutnud vist minut aega muud öelda kui ainult "Issand kui äge!" :) Mu kihlatu üritas mulle meelde tuletada, et eesti keeles on veel teisi sõnu, millega oma imestust ja imetlust väljendada, aga ma lihtsalt ei suutnud. Mu raamat on niii ilus! Mulle väga-väga meeldib ja ma olen tõesti õnnelik, et Mitsy meid kokku viis :) Ma ei ole julenud sinna veel midagi kirjutada, aga no varsti... siis kui tuleb õige hetk :) Suur-suur aitäh Ninale! :)
 
On Tuesday I showed you wonderful handbound books. I really like them and I didn't show them to you without a reason.

We played a game in Europeanstreetteam called Secret Santa. The idea behind the Secret Santa is that you make something for a teammember and also receive a gift yourself. Mitsy from ArtMind checked all our questionnaires and matched us with our secret partners. She did a wonderful job and matched me with Nina from ninajudinbooks, who makes beautiful handbound books.
Last week I received my gift. I couldn't wait till home and opened my package already in the car. First minutes I just coldn't say nothing else but "Oh my god, it so beautiful!". My dear fiance tryed to remind me other beautiful estonian words to express your admiration. But I couldn't say nothing else :) I'm really-really happy with my gift and I'm truly happy, that Mitsy matched us together :) I haven't wrote a word in it yet, just don't dare yet :) But the right time and words will come. Thank you so much, dear Nina! :)

9 comments:

Dina Fragola said...

How pretty!

birribe said...

What a great craftmanship, such a beautiful gift!

Dawn of LaTouchables said...

How lovingly put together! You are a lucky woman!

ingermaaike said...

What a beauty!

Swiedebie said...

Wow, very beautiful present!

enchantedhue said...

oh, this seems to be so *you*!! Very beautiful book, I can see why you don't want to write in it yet ;)

shebbodesign said...

So Pretty !!!

Kirevi8 said...

wow,really beautiful!!

Nina said...

Thanks a ton for your lovely response, dear Kuutydruk, it was a true joy to make this book for you, especially when I had gotten the "cheat sheet" from Mitsy to know what you like - our tastes are super close to eachother so it was great fun to create!
I hope you find the courage to write in to it when the moment is right. I bound a little Magic into it too - its made for wishes, dreaming and planning, made to support their coming true. Enjoy!

x,Nina

Related Posts with Thumbnails