02 June 2010

Laua kaunistus / Table decorations

 Purgivaasid / Jar wases
Surfasin eile Martha Stewart'i lehel ning leidsin imehea idee lauakaunistuseks meie pulmas. Kuna me kasutame linast materjali oma riietes, siis sobib see ka lauale - näiteks lillevaasidele. Mulle hakkasid need väikesed vaasid nii väga meeldima, et eile õhtul tegin paar vaasi kohe valmis. Plusspunkte annab sellele see, et tegemist on taaskasutusega.
Palusime oma külalistel lilli mitte tuua või kui teisiti ei saa, siis rukkililli. Tuleb palju neid lilli tuleb ja need linased vaasid sobivad nende hoidmiseks väga kenasti. Ja kui lilli on vähe, siis saab nendesse ka teeküünlad panna ning ongi mõnus romantiline valgustus olemas.
I was surfing on Martha Stewart's homepage yesterday and found great idea for our table decorations for our wedding. We use linen fabrid on our clothes, then it's more than OK to use them also on our table decorations - on wases. I fell in love with these cute little wases instantly and I made few of them last night. Extra bonus on them is, that these are recycled.
We asked out guests not to bring flowers, but if they can't help themselves, then only cornflowers. No matter now much or less flowers we get, these wases are just absolutely perfect for cornflowers. And if we don't get many flowers, we can put little tealights in them and we have cozy romantic lights.

6 comments:

Rita alias alatvian said...

Great idea!
Thanks for sharing!

Star of the East said...

They look lovely!

ArtMind said...

Such a simple fab idea! Your wedding will look fabulously handmade! :)

ivory-moon said...

What a sweet and beautiful idea! I bet they will look great with tealights as well!

heartshapedcreations.etsy.com

LeelaBijou said...

Really pretty!

X by Leina Neima said...

Kenad leiud... Ma soovin sulle rahulikku ja rõõmsat ettevalmistamist – et see tähtis päev sulle tasa ja pingevabalt tuleks :=)

Related Posts with Thumbnails