08 September 2009

Õunauputus / Apple flood

Meie tagaaed / Our back yard
Ma ei tea, kuidas mujal maailmas selle asjaga lood on, aga igal pool Eestis on sel aastal küll õunu väga palju. Sellised vaated avanesid mulle ühel pärastlõunal, kui koju jõudsin.
Mõni õun veel / Some apples more
Hommikul kui ära läksin, oli aed suhteliselt korras, mõni õun siin-seal. Aga päeva jooksul oli tuul oma töö teinud ning õhtuks oli maa õuntest valge :)
I don't know how it's in other places in the world, but here, in Estonia, we have A LOT of apples this year. I made these pics last week after work from our back yard. In the morning, when i left, it looked ok, just few apples here and there.
But in the evening, after all day long strong wind blowing outside, the grass was almost white of apples :)
Oi, veel õunu / Oh, there's more apples

4 comments:

Vali Dool said...

Hehe... sul on Selveri grill aias? Lahe! :)

Kuutydruk said...

Tõenäoliselt on see siiski Rimi oma, sest strateegiliselt asetseme kõige lähemal Prismale ja Rimile. Keegi Rimi klientidest tegi "kärusõitu" ja parkis selle meie aia taha. Me pole seda veel ära visanud, sest äkki läheb vaja ;)

karuski said...

Amazing how many apples you've got! We don't have that much here in Southern Finland this year but that's good because last year I got almost in "trouble" with them;)

Kuutydruk said...

Oh, we are in trouble! :)
We have them a lot and nothing to do with them. You can't make that much jam and we don't have this juice press thingy.
I've been carrying them to work every day, big plastic bags. Luckily they tend to eat them all out, so i can bring new ones next day :)

Related Posts with Thumbnails