14 October 2009

Ma olen ajakirjas!!! / I'm published in a magazine!!! :D:D:D


See lugu juhtus nii:
Ma kasutan Twitterit ja mul on seal juba päris kena trobikond inimesi-ettevõtteid-ühendusi, keda ma jälgin. Ja mõned neist siis jälgivad mind ka vastu. Kui ma oma poe Etsys avasin, siis loomulikult ma piiksusin sellest ka Twitteris :)
Peale seda üks tüdruk, kellega me vastastikku üksteist jälgime, kirjutas mulle, et oh, tee paar asja lisaks ja ma võin sulle tasuta reklaami teha. Mu nägu oli üks suur küsimärk. Mis mõttes...!? Ta selgitas, et tal on Digis oma rubriik, kus ta aeg-ajalt Etsy müüjatest räägib. Kuna ajakiri on IT-teemaline, siis tuli mul oma raamatukaantele ja CD albumitele midagi rohkem IT-teemalist juurde teha. Mul oli paar mõtet endalgi ning mu Hea Haldjas soovitas ka üht-teist. Hakkasingi siis kiirelt meisterdama uusi asju. Valmisid esimesed iPodi ja läpaka varrukad. Hea Haldjas ütleb nende kohta nii armsasti "sülerivarrukad" :) Tegin asjadest pildid, saatsin need ära ning jäin ajakirja ilmumist ootama. See kõik tundus ikka veel nii ulmeline.
Oodata tuli päris kaua :) Aga siis ta lõpuks ilmus ja mu läpaka kott on seal aukohal!!! :) Need kaks lehekülge on kõige ilusamad leheküljed, mida ma kunagi üheski ajakirjas näinud olen :)
Aitäh Sulle veel kord mu Hea Haldjas! :)

Here's what happened:
I use Twitter and i have a small bunch of people, who i follow and who follow me by now. When i opened my Etsy shop, of course i tweeted about it :)
Shortly after my tweets, a girl contacted me. We follow each other. She wrote me and suggested, that if i make few other things to my shop, she can make me a little publicity in a magazine, where she has a column. I didn't take it seriously. I mean... why should she do that!? :) The magazine is all about IT news. New gadgets, tests, PC games etc. So i had to make something more suitable for the magazine :) She gave me few ideas and i had already planned to make some laptop sleeves. So, i got busy working and created my first Laptop sleeve (which has become a bit famous in my shop, it has over 100 hearts) and first iPod sleeves.
Took pictures, sent them off and then the waiting started :) I had to wait quite a while, but now it's published! :)
These two pages in this magazine are the most beautiful magazine pages i've EVER seen! :) My laptop sleeve is featured in front and i'm so proud! :) I did'nt do much for this, but still, i'm very-very happy :)
Thank you SO-SO much my good Fairy! :)

15 comments:

Sigmosaics said...

oh BIG congratulations! that is fantastic and what an amazing feature :) truly wonderful exposure .. the laptop sleeve looks gorgeous in there (certainly 100x more gorgeous than the other things!)

gr8jewellery said...

Congratulations!!! Well done on the feature and of course on your laptop sleeve, it's beautiful!

Rita alias alatvian said...

Congratulations! May it bring new customers and sales for you!

ingermaaike said...

Fantastic feature and well deserved!

Emily said...

wonderful for you! Congratulations! I hope this will introduce many new buyers to your exceptional work!

Mami Made It said...

Congratulations!

Star of the East said...

Super congrats, that is wonderful!!

Kaja said...

Congrats! It is well deserved!

This is what most crafters dream of!

baahar said...

Congratulations !! It really is a wonderful feature :)

X by Leina Neima said...

Palju õnne! Ilusad asjad peavadki jõudma hästi paljude inimesteni!

Chichiboulie said...

wonderful!

Kreativlink said...

WOHOOO! Looks great, congrats!

Swiedebie said...

That is such great news! Congratulations!!!

Vivi said...

Wow, that is so wonderful, congrats!!

starrybluesky said...

Congrats on being featured - it looks great :) So lovely that someone took the time to help you :)

Related Posts with Thumbnails