16 October 2009

Oh kui ilus / Exquisite


Olles juba suhteliselt kaua käsitöömaailmas, siis väga tihti enam ei juhtu, et leiad midagi, mida varem pole näinud ja mis sind niivõrd lummab, et aina vaatad ja vaatad ja aina imestad, et oh kui ilus ja kust küll inimestel sellised ideed tulevad.
Etsys on tohutult palju andekaid kunstnikke ja disainereid, kes mõtlevad päevast-päeva midagi imelist ja võrratut välja. Täna sattusin juhuslikult ühe uue Etsy müüja peale, kelle tööd mind lummasid.
Ma olen varem vilditud ehteid näinud küll, aga mitte selliseid nagu temal. Hästi lihtne ja nii geniaalne idee mu meelest. Tegemist on noore naisterahvaga Prahast, Andelina. Ta teeb vilditud ehteid ja aksessuaare. Ta kasutab oma töös vilti ning lihtsatele ühevärvilistele villapallidele tikib peale mustrid, mis näevad pärast välja nagu kirevad fimopallid. Siin on tema Etsy pesake.

I've been in a handmade crafts world for a quite time now. It doesn't happen very often anymore, that i see something, that i've never seen before. But still, sometimes it happens, that you see something and can't stop staring and be amazed, how on earth people get such a brilliant ideas.
There's enormous amount of artists and designers in Etsy, who create such an amazing things every single day. Today i popped to one shop, where the products really enchanted me.
I've seen felt jewelry before, but not like her's. Such a simple and brilliant idea. It's a young woman from Prague, who makes felted jewelry and accessories. Please meet Andelina. Simple one colored felt balls turn into colorful jewelry in her hands, which look almost like fimo balls. Visit her Etsy shop to see more amazing artworks.

5 comments:

ingermaaike said...

What cool creations indeed!

Star of the East said...

Amazing work, hearted her shop to add to treasuries in the near future :)

Anonymous said...

she makes very beautiful things!

Emily said...

wow, the embroidered felted beads are so pretty!

Vivi said...

Wow, that is so original, really nice!

Related Posts with Thumbnails